Genom biljne vrste Silene stenophylla iz porodice klinčića preživio je nekoliko tisuća godina u sibirskom ledu…
Znanstvenici s bečkog Sveučilišta za prirodne resurse i primijenjene bioznanosti (Universität für Bodenkultur Wien – BOKU) nedavno su uspješno uzgojili biljku vrste Silene stenophylla iz uzoraka koji datiraju još iz ledenog doba. Genom ove vrste iz porodice klinčića preživio je prema procjenama oko 32 tisuće godina u sibirskom permafrostu.
Ruski su znanstvenici još 2012. godine ostvarili revolucionaran uspjeh na polju botanike, stanične biologije te kriobiologije, koja proučava djelovanje niskih temperatura i smrzavanja na živa bića, uzgojivši biljku ove vrste iz sjemenki starih 32 tisuće godina. Sjemenke su pronađene u ostacima podzemnih jazbina koje su se nalazile oko 38 metara ispod površine leda u Sibiru, a koje su nekoć vjevericama služile kao skrovišta za hranu. Iz još nezrelih plodova znanstvenici su prikupili uzorke embrionalnog tkiva. Iz toga su najprije razvili malene sadnice koje su zatim posadili, a naposljetku je iz njih izrasla biljka s bijelom cvijetom.
Zahvaljujući dobroj suradnji s ruskim kolegama profesorica Margit Laimer s Instituta za molekularnu biotehnologiju bečkog sveučilišta BOKU došla je do jedne od kultura biljnog tkiva ove prastare vrste. Tako su sada bečki znanstvenici pod njezinim vodstvom uspjeli uzgojiti ovu biljku u staklenim posudama u uvjetima in vitro. Profesorica Laimer naglašava da uzgoj ovisi o brojnim čimbenicima te da su biljci očito odgovarali ovakvi uvjeti, stoga je počela cvjetati.
Uz pomoć genetskih analiza bečki znanstvenici sada namjeravaju istražiti razvoj genoma spomenute biljke i njezinu prilagodbu tadašnjim klimatskim uvjetima. Uspoređujući je s današnjim srodnicima, nastojat će saznati više o evoluciji tog roda biljaka, odnosno o promjenama u genomu srodnih vrsta u posljednje 32 tisuće godina, donosi Ekovjesnik
izvor-Ekovjesnik