Braniteljski portal je prvi u Hrvatskoj izvijestio hrvatsku javnost o ovom pomoru periski…
Sve periske u Parku prirode Telašćica su uginule. Radi se o strogo zaštićenoj vrsti iz porodice lepezastih školjki…
– Endem Mediterana, emblem i simbol, lijepa periska, lostura, palastura, kako god ju nazivali, nestala je u potpunosti iz još jednog Parka prirode nakon što smo podijelili rezultate istraživanja na području Park prirode Lastovsko otočje krajem listopada – kažu iz Društva. Tada su na Lastovu pronašli 550 periski i sve su bile mrtve.
-O tome da nam je dragu plemenitu perisku gotovo u potpunosti pokorio opasni parazit/i, kako kod nas, pa tako i u Mediteranu, pisali smo vam mnogobrojno puta u posljednje dvije godine No, uz to, mi smo pisali i nešto drugo – znanstveni rad – koji je napokon, nakon mjeseci čekanja, ugledao svjetlo dana – napisali su iz Društva istraživača mora 20.000 milja, a u svibnju 2019. godine zabilježen je prvi pomor na Jadranu, na Elafitima.
-Periske, simbol Mediterana, u velikoj su opasnosti…”Ove godine, sve je mrtvo, apsolutno sve”…
Znanstveni rad, koji okrupnjuje informacije o praćenju populacije periske u Parku prirode Telašćica od jeseni 2018. do rujna 2019. te populacije na Elafitskom otočju, objavljen je u travnju ove godine u časopisu Journal of Invertebrate Pathology.
-Ovim putem još jednom želimo se zahvaliti svojim članovima i volonterima koji su sudjelovali u prikupljanju ovih podataka na terenu! Također, samu izvedbu terenskog istraživanja na kojem su prikupljani podatci koji su doveli do publikacije ovog znanstvenog rada proveli smo uz potporu Javne ustanove Park prirode Telašćica i u sklopu istraživačko-edukacijskog projekta “Ne KLIMAjte palasturu!” koji je financirao Grad Dubrovnik – napisali su iz Društva istraživača mora 20.000 milja.
-Endemska vrsta i najveća školjka Mediterana…Periski ili po naški Palasturi prijeti izumiranje!…
Plemenita periska je endemski i najveći školjkaš Mediterana, te može narasti do 120 cm u visinu. Rasprostranjena je u čitavom Jadranu na sedimentnom dnu plitkih priobalnih područja, a mnogi od nas poznaju je pod različitim imenima: lostura, loščura, palastura. Ekološka uloga ove vrste je od iznimne važnosti zbog toga što filtrira i zadržava velike količine organske tvari iz suspendiranog detritusa što doprinosi povećanju prozirnosti morske vode. Uz to, pruža brojnim algama, spužvama, mnogočetinašima, mahovnjacima i ostalim beskralješnjacima tvrdu podlogu za kolonizaciju u područjima mekog morskog dna. Stoga na periskama često vidimo veliko bogatstvo života šarenih organizama. Unutar njih također se nalaze mali račići s kojim žive u simbiozi. Osjetljiva je na zagađenje i onečišćenje mora, mnoge jedinke stradaju sidrenje, a još uvijek je prisutno i ilegalno vađenje jedinki radi ukrasa i/ili jela.
2016. godine zabilježen je prvi masivan pomor jedinki plemenite periske u Mediteranu na istočnoj obali Španjolske te se od tad širi cijelim Mediteranom. Za tu pojavu “glavni krivci” su novoopisana vrsta Haplosporidium pinnae te bakterija iz roda Mycobacterium. U svibnju 2019. godine mi smo zabilježili prvi pomor na Jadranu, na Elafitima.
-FOTO I zadnja periska u Parku prirode Telašćica uginula, ugrožene su i prijeti im izumiranje!…
-Mi smo veliki dio 2019. proveli aktivno istražujući populacije plemenite periske duž Jadrana, a ponajviše u zaštićenim područjima. Tako smo vas izvještavali o situaciji u Parku prirode Telašćica kao i u Parku prirode Lastovsko otočje. Uz njih tijekom godine monitorirali smo područje na Silbi, oko Zadra, Paga, Cresa, Elafita, nekoliko lokacija oko Splita, no i mnoge druge diljem Jadrana, uz vašu pomoć – pomoć aktivnih građana koji su dojavljivali lokacije, brojali periske te pratili njihovo stanje ili naplavljivanje praznih ljuštura na obale. To još uvijek činite, stoga vam na tom trudu veliko hvala! Također, ako primjietite igdje na našoj obali žive periske (uspravna s vidljivim tkivom školjkaša unutar školjke te reagira na podražaj i eventualno se zatvara) javite nam se u inbox na Facebook ili na kontakt formu ove web-stranice – napisali su iz Društva istraživača mora 20.000 milja.
Spada li periska u zaštićene vrste?
– Da, s obzirom na ugroženost ove vrste od davnina do danas, plemenita periska strogo je zaštićena vrsta u RH, nalazi se u IUCN Crvenom popisu (IUCN Red List of Threatened Species), te je zbog masovne smrtnosti u Mediteranu odnedavno dobila status ‘kritično ugrožena vrsta’ – dodala je dr. Bosiljka Mustać.
Gdje su sve kod nas nestale?
– Masovna smrtnost periske u hrvatskom dijelu Jadranskog mora počela se javljati u proljeće 2019. godine. Prva masovna uginuća su primijećena na samom jugu Jadrana u okolici Dubrovnika, ali se kroz naredne mjesece smrtnost brzo širila Jadranom zahvaćajući najprije populacije oko otoka, a zatim i populacije bliže kopnu. Prema podacima naših terenskih pregleda te podacima iz medija, masovna smrtnost u ovom je trenutku zahvatila područje od Elafitskog otočja do otoka Premude i Silbe, ali i cjelokupnu obalu od Dubrovnika do Zadra. Sukladno vremenskom slijedu pojave masovne smrtnosti na pojedinim lokacijama možemo pretpostaviti kako su morske struje potpomogle njezino širenje – pojasnio je doc. dr. Ivan Župan.
Naglasio je da iskustva znanstvenika iz Španjolske pokazuju da u zahvaćenim populacijama mortalitet na kraju dosegne praktički razinu od 100 posto.
– Očekujemo kako i u Jadranskom moru možemo očekivati iste razine smrtnosti u zahvaćenim populacijama, a prema rezultatima naših terenskih pregleda te informacijama iz medija, nažalost, može se reći da živih jedinki plemenite periske više nema s južne strane poluotoka Pelješca, Lastovskog otočja, Visa, Žirja, PP Telašćica na Dugom otoku te zasigurno i na mnogim drugim lokacijama. Istraživanja su pokazala da temperature mora niže od 13 Celzijevih stupnjeva usporavaju širenje bolesti. Nažalost, ove godine smo imali relativno toplu jesen popraćenu visokim temperaturama mora. Ipak očekujemo da će pad temperatura mora u predstojećim mjesecima te velika razvedenost hrvatske obale usporiti širenje bolesti – naglasio je Župan.
Jedan od posljednjih zarona kada smo još uvijek viđali većinom žive plemenite periske!
rujan 2018.
Park prirode Telašćica
H.H.
Vezane vijesti;
FOTO I zadnja periska u Parku prirode Telašćica uginula, ugrožene su i prijeti im izumiranje!