Foto:MORH
Situacija u svijetu natjerala je Hrvatsku na vraćanje obveznog vojnog roka. Tako je nedavno ministar obrane Ivan Anušić najavio je da će on početi od 1. siječnja 2025. Iako se prema izjavama čini kako je sve već riješeno, većina detalja još nije poznata. Uz to, vojni rok još nije dobio blagoslov “s vrha”. Odluka tek treba proći Vladu, Sabor, a kako nam kažu iz MORH-a, u proces je uključen i predsjednik Zoran Milanović, piše Narod.hr.
O vraćanju obveznog vojnog roka, koji je u Hrvatskoj ukinut 2008. godine, šuškalo se mjesecima. Strasti je prije nekoliko dana umirio ministar Anušić koji je službeno potvrdio da on počinje od 1. siječnja. Najavio je da će trajati dva mjeseca, da će se služiti u Kninu, Sinju i Požegi. Ministarstvo obrane procjenjuje da će kroz vojnu obuku u 2025. proći 4000 do 4500 ročnika, i to kroz četiri ili pet poziva, svakih nekoliko mjeseci.
MORH: Tek treba donijeti i provesti političku odluku
No, mnogi detalji još nisu poznati. Većinu zanima tko će sve biti pozvan, koje dobne skupine obuhvaća i kada će krenuti pozivi. Na to MORH još nema odgovor.
“Oružane snage Republike Hrvatske i Ministarstvo obrane bit će spremni za provođenje temeljnog vojnog osposobljavanja od 1. siječnja 2025. godine. To znači da će Oružane snage, koje su izradile model temeljnog vojnog osposobljavanja i MORH od tog datuma biti spremni provesti temeljno vojno osposobljavanje“, rekli su za Narod.hr.
No, iako se čini da je sve riješeno, ova odluka još nije prošla kroz tijela vlasti.
“Ali, da bi se uvelo i započelo s temeljnim vojnim osposobljavanjem, potrebno je o tome prethodno donijeti i provesti političku odluku na razini Vlade RH i Hrvatskog sabora, a u taj proces je uključen i Predsjednik RH.
Kada ta politička odluka bude provedena, onda će biti poznati i detalji poput onog o kojem pitate – kad će početi stizati pozivi za temeljno vojno osposobljavanje, koliko bi mladića bilo pozivano i sl”, ističu iz MORH-a.
HDZ, koji ima većinu, očito je siguran da će odluka proći pa je već najavljuju kao gotovu stvar. No, ostaje pitanje kad će ona biti na dnevnom redu, kako će se odvijati rasprava te koja je uloga i stav predsjednika Milanovića o tome.