Čelnici azijskih zemalja na godišnjem summitu ASEAN-a, koji se održava u Manili, zaobišli su u ponedjeljak temu masovnog egzodusa muslimana Rohindža, koji je pokrenula mjanmarska vojska, razočaravši skupine za ljudska prava koje su se nadale oštrom stavu glede te humanitarne krize.
Također nije bilo pritiska sa strane američkog predsjednika Donalda Trumpa oko filipinskog krvavog rata protiv droge tijekom sastanka s predsjednikom Rodrigom Duterteom na marginama summita.
Trump je rekao novinarima da ima “sjajan odnos” s filipinskim čelnikom.
U izjavi čelnika jugoistočne Azije ne spominje se egzodus Rohindža pred vojnim operacijama u mjanmarskoj državi Rakhine koji su Ujedinjeni narodi nazvali etničkim čišćenjem.
Navodi se samo površno važnost humanitarne pomoći za “pogođene zajednice” u državi Rakhine.
Izjavu su sastavili Filipini, koji trenutačno predsjedaju ASEAN-om.
“S obzirom da je Mjanmar etnički očistio 600.000 muslimana Rohindža u samo dva mjeseca, vrijeme je da ASEAN promijeni svoj pristup nečinjenja vezano za zločine među svojim članicama”, napisao je na Twitteru Kenneth Roth, čelnik Human Rights Watcha.
Među članicama ASEAN-a je Mjanmar.
Upozorenje o Južnom kineskom moru
Čelnici ASEAN-a složili su se da ne mogu uzeti zdravo za gotovo zatišje u sporu oko Južnog kineskog mora.
“Iako je situacija sada mirnija, ne možemo uzeti zdravo za gotovo trenutačni napredak”, rekli su oni u izjavi sastavljenoj prije sastanka s kineskim premijerom Liom Keqiangom. “U našem je kolektivnom interesu da izbjegavamo loše procjene koje bi mogle dovesti do eskalacije napetosti”.
Kina polaže pravo na gotovo cijelo more, jedno od najprometnijih svjetskih vodenih puteva. Tajvan i četiri članice ASEAN-a – Malezija, Vijetnam, Filipini i Brunei – također polažu pravo na Južno kinesko more.
Duterte je uoči summita predložio da se ne razgovara o toj temi.
“Moramo biti prijatelji. Druge usijane glave željele bi da se suprotstavimo Kini i ostatku svijeta u toliko mnogo pitanja”, kazao je on u nedjelju. “Bolje da pitanje Južnog kineskog mora ostavimo po strani”.
Tijekom formalnog otvaranja summita u ponedjeljak on je ukazao na druge okidače za prijetnju nasilja u regiji, među kojima terorizam, nasilni ekstremizam i gusarstvo na moru.
“Trgovina drogom nastavlja ugrožavati naše društvo”, rekao je.
Duterte Trumpu: “Mi smo vaš saveznik”
Odnosi između Filipina i SAD-a zahladnjeli su nakon što je Obamina vlada kritizirala agresivnu Duterteovu kampanju protiv droga, čija su posljedica tisuće mrtvih.
Međutim, izgleda da je neprijateljstvo zaboravljeno i Duterte, kojega nazivaju “Trumpom istoka” zbog njegova drskog stila i provokativnog govora, rekao je američkom predsjedniku: “Mi smo vaš saveznik. Mi smo važan saveznik”.
Trump je bio na meti kritika jer je u telefonskom razgovoru pohvalio Dutertea zbog “sjajnog posla” koji je obavio u borbi protiv droge.
Više od 3.900 ljudi ubijeno je u ratu protiv droge što ga je proglasio Duterte kad je preuzeo predsjedničku dužnost prošle godine.
Njegova vlada kaže da policija djeluje u samoobrani, ali kritičari tvrde da se egzekucije provode bez ikakve odgovornosti.H
A.K.