Prvi put u najavi ždrijeba kvalifikacija za Europsko prvenstvo možemo napisati zanimljivu rečenicu: hrvatska reprezentacija, čak i ako izgubi sve utakmice, od početne do zadnje, gotovo sigurno ima osiguran play-off. I bez ijednog boda u skupini. Taman da nas Malta “iscipelari” s 5:0, a Gibraltar sa 7:0. Ništa se ne čudite…
Ulaskom “u igru” Lige nacija mnogo se tog promijenilo u reprezentativnoj natjecateljskoj shemi, svakodnevno se ljudi javljaju s pitanjima – tko i kako zapravo ide na Euro? Vremena su novih pravila. I nemaju samo svjetski doprvaci rezerviran plan B, u njega se može pouzdati svaka reprezentacija koja je igrala u Prvoj ligi, a potpuno ga sigurno drže u rukama pobjednici skupina u ostalim rangovima. To “loži” Makedonce, Kosovare, Bjeloruse, Gruzijce…
Ipak se pamti
Dakle, u Dublinu 2. prosinca izvući će se izlučne skupine, nositelji su određeni na temelju Lige nacija pa Njemačka, najveća, najmoćnija, “naj” u skoro svemu, premijerno nije među ekipama postavljenima u najjači pot. Kvalifikacije će se igrati u 10 skupina, pet s pet nacionalnih momčadi te jednako sa šest. Već se zna da će od A do D nositelji biti sudionici Final Foura Lige nacija Portugal, Nizozemska, Engleska i Švicarska. Zbog završnice u lipnju imat će samo osam kvalifikacijskih dvoboja. Po dvije najuspješnije ekipe iz svake skupine idu na Europsko prvenstvo. To je 20 sudionika od ukupno 24. UEFA i FIFA u 2019. imaju deset termina, tko se nađi u skupini sa šest aktera neće igrati prijateljske susrete. Osim ako koju utakmicu ne ubaci preko reda, dvojbeno je u kakvom sastavu.
Izvući Njemačku nitko ne želi, to je jedina nacionalna vrsta koja je baš svaki put prošla kvalifikacije za europsko i svjetsko prvenstvo, ali nisu benigni ni ostali iz drugog pota, koliko je god jasno da je Hrvatska od njih kvalitetnija: Island, Švedska, Ukrajina, Danska. BiH, Rusija, Austrija, Wales i Češka. Mine se skrivaju u kategoriji C: Slovačka, Turska, Republika Irska, Sjeverna Irska, Škotska, Norveška, Srbija, Finska, Bugarska i Izrael. Za Vatrene bi “skupina smrti” svakako bila Njemačka, Srbija, Grčka, Makedonija i Latvija. Iako bi po tradiciji iz trećeg bubnja trebali više zazirati od Škota nego Srba jer Otočani su jedna od rijetkih reprezentacija koju Hrvatska nikad nije pobijedila, a igralo se čak pet puta. Nakon tri remija, oni su 2013. povezali dva trijumfa. Nisu nam zadali boli kao Francuzi, ali pamti se.
Punom snagom
U potrazi za najlakšim poslom posložili bismo si nisku: Island, ma koliko već puta igrali s njim, Finska, Litva, Gibraltar i San Marino. No, i ta sliči na posljednju skupinu za SP u kojoj smo se skoro poskliznuli.
U jednostavnom dvokružnom sastavu, u kojem se poravnati po bodovima rangiraju na temelju međusobnih rezultata, iznjedrit će se 20 aktera Europskog prvenstva. Tek potom, kad će na stolu biti njihova imena, po četiri najbolje reprezentacije unutar svakog ranga prethodno odigrane Lige nacija koje nemaju plasman borit će se za još po jedno mjesto u doigravanju. I najjači razred A, i B, i C, i najslabiji D, imaju po jednu poziciju u završnom turniru.
Kako je Hrvatska Ligu nacija zaključila s devetim rejtingom, praktično je sigurno da bi u okviru ranga A bila među četiri za play-off jer nemoguće je povjerovati da čak pola, četiri od osam boljeplasiranih otpasti u kvalifiakcijama, neće kroz taj primarni kanal osigurati Euro, pa bi im trebao popravni. U slučaju da u A Ligi nacija nema dovoljno ekipa koje su bez vize za EP, u baražu bi im se priključili iz B Lige nacija. Tako bi Hrvatska i da potpuno krahira u kvalifikacijama, što je samo ružna teorija, zahvaljujući Ligi nacija imala još jednu šansu.
Ni izbornik ni igrači takvim mislima ne daju na sunce, krenuti odmah punom snagom i što prije riješiti plasman jedina je misao što se Daliću mota po glavi, uvjeren je da Vatrenima nije presudno na koga će natrčati, da u svakoj skupini moraju biti među dva.
Posljednji izazov
Europsko prvenstvo zacrtano je kao top cilj aktualne generacije hrvatskog nogometa koja će dotad biti i osnažena novim napretkom mladih snaga, a to će ujedno, po svemu sudeći, biti i posljednji Dalićev izazov na klupi nacionalne vrste. Ugovor s HNS-om ima do 2020. godine, duži nije želio. Ionako ga salijeću ponude, čudo je, samo potez patriota, što je uopće ostao nakon Rusije.
Cijele kvalifikacije odigrat će se od 21. ožujka do 19. studenoga. U ožujku, lipnju, rujnu, listopadu i studenome svaka reprezentacija ima dva termina. Ždrijeb završnog turnira je 1. prosinca 2019. godine, a tek u ožujku 2020. igrat će se taj play-offu za popunu broja sudionika. Euro se igra od 12. lipnja do 12. srpnja 2020. godine. Samo naoko djeluje komplicirano…
Skupine nositelja u kvalifikacijama za EP
1. nositelji
Engleska
Nizozemska
Portugal
Švicarska
Belgija
Hrvatska
Francuska
Italija
Španjolska
Poljska
2. nositelji
Njemačka
Austrija
BiH
Češka
Danska
Island
Rusija
Švedska
Ukrajina
Wales
3. nositelji
Finska
Sjeverna Irska
Norveška
Republika Irska
Srbija
Slovačka
Turska
Bugarska
Izrael
Škotska
4. nositelji
Mađarska
Rumunjska
Albanija
Cipar
Estonija
Gruzija
Grčka
Litva
Crna Gora
Slovenija
5. nositelji
Armenija
Azerbajdžan
Bjelorusija
Gibraltar
Kazahstan
Kosovo
Luksemburg
Makedonija
Moldavija
Farski Otoci
6. nositelji
Malta
Andora
Latvija
Lihtenštajn
San Marino
NAJTEŽA SKUPINA
HRVATSKA
Njemačka
Srbija
Grčka
Makedonija
Latvija
NAJLAKŠA SKUPINA
HRVATSKA
Island
Finska
Litva
Gibraltar
San Marino
D.J.